Słuchacze o KID

Mnie wykłady bardzo się podobały i sama idea Instytutu. Instytut oferuje dużo ciekawych tematów z zakresu duchowości i każdy może coś znaleźć dla siebie. W moim przypadku myślałam o poszerzeniu wiedzy, ale nie takiej naukowej, akademickiej. Dla mnie osobiście te dwa lata to taki program formacji na całe życie, takie wytyczne do pracy nad sobą. Dobry, Boży czas – czas zastanowienia nad wieloma sprawami. I jeszcze dopowiedzenie, że na pewno chciałabym (czas pokaże, na ile to się uda) wracać tu jak do źródła, z którego można zaczerpnąć wody na drogę i w miarę możliwości korzystać nadal z oferty Instytutu, choćby przez uczestnictwo w corocznych dniach duchowości.

Edyta

 

O Karmelitańskim Instytucie Duchowości dowiedziałam się dawno, ale myślałam, że jest to Instytut stworzony głównie dla osób zakonnych, a jeżeli też i dla świeckich, to np. dla katechetów, a ja nie należę do żadnej z tych grup. Poza tym słyszałam też opinie innych osób, które nie zetknęły się bezpośrednio z KID, ale coś tam słyszały, jak ja, że te wykłady dotyczą głównie duchowości karmelitańkiej. Natomiast ja chciałam, miałam takie pragnienie, dowiedzieć się czegoś więcej o życiu duchowym ogólnie – tak, jak powinien praktykować je każdy chrześcijanin. Mimo wątpliwości, postanowiłam przyjść i zobaczyć. Dziś mogę powiedzieć, że tego szukałam i tego potrzebowałam. Zajęcia w KID pozwoliły mi zdobyć cenną wiedzę na temat życia duchowego. Między innymi zrozumiałam, że najważniejsza jest  moja osobista relacja z Bogiem, która dokonuje się w miłości; moje osobiste doświadczenie Boga, od którego wszystko się zaczyna. Dla mnie te wykłady to wspaniała formacja oraz najdłuższe rekolekcje w moim życiu. Zmieniły moje myślenie, mój stosunek do życia, do człowieka, do Kościoła, a co najważniejsze do Boga.  

Jadwiga „Jakże piękny jest Bóg poznałam, a poznając Go, pokochałam”. Wykłady w KID są doskonałe dla pogłębienia własnego życia duchowego. Powodują, że słuchający ich mogą zagłębić się w Piękno Bożej Miłości i bardziej pokochać Boga. Jak powiedział pewien święty, „nie można kochać Boga, gdy się Go nie zna”. Poznajemy Boga przez Jego piękno w Kościele, przez Jego dary, ale też poznajemy Go wnikając w głębię teologii, pogłębiając jej znajomość. Poznałam tu świętych, poznałam wykładowców i słuchaczy. Poznałam Piękno Bożej Miłości, przez którą z pewnością wzrosła moja wiara, nadzieja i miłość. 

s. Ania

 

Najbardziej w KID zainteresowały mnie wykłady z duchowości liturgicznej i z psychologii. Poza tym, każde inne zajęcia prowadzone były bardzo profesjonalnie, na poziomie akademickim. Do tego, w piątki przed wykładami, można było uczestniczyć w Eucharystii. Warunki lokalowe są doskonale przygotowane! Kameralność sprawia, że czuje się tutaj specyficzny klimat. Na przerwach można w kafejce wypić herbatę i pogadać z kolegami, ale też i z wykładowcami. Atmosfera jest bardzo przyjazna. Polecam Studium Duchowości KID wszystkim, którzy czytają te kilka zdań. Przybywajcie, nie pożałujecie, a wręcz dużo zyskać możecie-:). 

Sławek

 

Dla mnie wykłady w Studium Duchowości KID są bodźcem do myślenia na tematy teologiczne, ale nie tylko. Uczelnię polecam wszystkim wierzącym mocno, ale i poszukującym. Studium pozwala odpowiedzieć sobie na ważne i mniej ważne pytania. 

Ewa

  

O KID dowiedziałam się podczas rekolekcji w Czernej. Postanowiłam zapisać się do Studium Duchowości. Podczas tej nauki można powiedzieć, że nauczyłam się podstaw duchowości. Bardzo przybliżyłam się do Boga. Pogłębiła się moja modlitwa. Dla mnie ważne było poznanie wielu, tak jak ja, osób świeckich, które miały potrzebę uduchowiania się. To mnie wzmocniło na mojej drodze. Zrozumiałam, że duchowość nie jest tylko dla kapłanów i zakonników. Cieszę się, że mogłam bliżej poznać duchowość karmelitańską i nie tylko. Od lat noszę szkaplerz karmelitański i jestem poprzez to związana z Karmelem. To pierwszy raz, studiując w KID, zaczęłam czytać książki o Karmelu. Wcześniej była to dla mnie zbyt trudna literatura i unikałam jej. Studium w KID uzupełniałam i uzupełniam m.in. uczestnicząc w "Dniach duchowości". To wszystko spowodowało, że duchowość jest mi bardzo bliska i ciągle ją zgłębiam. Polecam KID innym. 

 Anna 

 

Tematy, jakie były poruszane na wykładach w KID, nie tylko przybliżyły nam pewne zarysy teologii duchowości, czy podstawy formacji do życia zakonnego, ale przede wszystkim zachęciły do indywidualnego zgłębiania przekazanych nam treści i są konkretną pomocą w realizacji własnego powołania, jak również w rozumieniu tajemnicy całego Kościoła. Bogactwo tej wiedzy, syntetyczny i niezwykle prosty język przekazu, czynią te wykłady dostępnymi dla każdego poszukującego dróg Bożych, tak dla osób zakonnych jak i świeckich. Myślimy, że tak rodzinna atmosfera, jakiej doświadczyłyśmy w czasie kursu, sprzyjała wzajemnemu ubogaceniu.

Siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia