Historia
Geneza Karmelitańskiego Instytutu Duchowości sięga 1990 r., kiedy to w klasztorze karmelitów bosych w Krakowie przy ul. Rakowickiej 18 zorganizowana została seria otwartych konferencji z zakresu duchowości. Już rok później, w kontekście jubileuszu 400-lecia śmierci św. Jana od Krzyża, założono tamże Karmelitańskie Studium Duchowości, realizujące program stałych wykładów. W 1993 r. jednostce tej nadano nazwę Karmelitański Instytut Duchowości oraz zapoczątkowano współpracę z Papieską Akademią Teologiczną, dzisiejszym Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Rok później, zainaugurowano wykłady z cyklu Formacja do Życia Konsekrowanego, które w 1995 r. zaczęły ukazywać się drukiem w ramach serii wydawniczej „Formacja zakonna”.
Kolejne lata przyniosły dalszy rozwój tak, że w 1998 r., na kanwie 100-lecia śmierci św. Teresy od Dzieciątka Jezus i ogłoszenia jej Doktorem Kościoła, rozpoczęto organizowanie „Tygodni duchowości”, które od 2008 r. przerodziły się w coroczne „Dni duchowości”. Referaty wygłoszone podczas tych sympozjów, zaczęły ukazywać się w serii wydawniczej „Karmel żywy”. Wspomnieć należy także o okolicznościowych sesjach naukowych, jakie na przestrzeni historii Instytutu miały w nim miejsce, o publikacjach zawierających materiały z tych sesji, a także o książkach monograficznych, jakie wpisują się w dorobek piśmienniczy KID-u.
Rok 2001, w którym Karmel obchodził jubileusz 750-lecia szkaplerza karmelitańskiego, przyniósł Karmelitańskiemu Instytutowi Duchowości nową siedzibę – gmach zlokalizowany w Krakowie, przy ul. Rakowickiej 18a. W następnych latach Karmelitański Instytut Duchowości przeżył kolejne etapy rozwoju. W 2007 r. poszerzył zakres swego oddziaływania o Ośrodek Konsultacyjno-Formacyjny, a w 2008 r. doczekał się rocznika Itinera Spiritualia. 11 stycznia 2010 r. jako instytut stowarzyszony nawiązał współpracę z Papieskim Wydziałem Teologicznym „Teresianum” w Rzymie, który jest głównym ośrodkiem naukowym Zakonu Karmelitów Bosych. W roku 2013 odbyły się pierwsze „Warsztaty z duchowości”, a w latach 2015/16 odbył się po raz pierwszy roczny cykl warsztatów i dni skupienia pt.: ,,Ze Świętymi Karmelu”. Z kolei w latach 2016/17 odbył się po raz pierwszy roczny cykl dni skupienia o nazwie: ,,Szkoła modlitwy terezjańskiej”. W tym okresie także odbył się po raz pierwszy konkurs literacki KID.
Od 2021 roku Karmelitański Instytut Duchowości oprócz 2-letniego systematycznego Studium Duchowości, oferuje także roczne Studium Pogłębiające, funkcjonujące początkowo pod nazwą: „Wykłady III roku”. Z kolei od 2022 roku Instytut oferuje swoim słuchaczom możliwość zdalnego uczestnictwa w wykładach, które są transmitowane na żywo oraz nagrywane z możliwością późniejszego odtworzenia.
Od 1 września 2023 roku wykłady, dni duchowości oraz dni skupienia Karmelitańskiego Instytutu Duchowości prowadzone są przez Fundację Karmel.
Misja
Instytut jest odpowiedzią Krakowskiej Prowincji Zakonu Karmelitów Bosych na potrzebę głębi współczesnego człowieka, a także chęcią zaznaczenia miejsca Karmelu w duchowym pejzażu Krakowa. Misją Karmelitańskiego Instytutu Duchowości jest propagowanie wiedzy z zakresu duchowości chrześcijańskiej oraz wprowadzanie w duchowość wybitnych przedstawicieli Karmelu, zwłaszcza św. Teresy od Jezusa, św. Jana od Krzyża oraz św. Teresy od Dzieciątka Jezus, co jednostka realizuje przede wszystkim poprzez Studium Duchowości i Studium Pogłębiające. KID pragnie być miejscem formacji ogólnochrześcijańskiej, formacji do życia konsekrowanego oraz oferować wsparcie duchowo-psychologiczne.