Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe: „Czterysta lat karmelitanek bosych w Polsce. Wkład karmelitanek bosych w polską historię, kulturę i duchowość”

• 28 maja 2012 r. w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyło się Ogólnopolskie Sympozjum Naukowe:

Sympozjum zostało zorganizowane przez Katedrę Historii Literatury Staropolskiej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Katedrę Historii Zakonów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Papieski Wydział Teologiczny „Teresianum” – Karmelitański Instytut Duchowości w Krakowie oraz Wyższe Seminarium Duchowne Karmelitów Bosych w Krakowie.

PROGRAM:

9.00 Otwarcie sympozjum – Prof. dr hab. Jacek Popiel,
 dziekan Wydziału Polonistyki UJ

Słowo wstępne – O. dr Andrzej Ruszała OCD,
 przełożony prowincjalny Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych

Sesja przedpołudniowa

Z historii karmelitanek bosych na ziemiach polskich

Moderator: prof. dr hab. Andrzej Borowski (UJ)

9.30 Polski krajobraz zakonny w roku 1612 – s. Małgorzata Borkowska OSB

9.50 Zarys rozwoju klasztorów karmelitanek bosych w Rzeczpospolitej Obojga Narodów (1612-1782) – o. prof. dr hab. Benignus Józef Wanat OCD (UP JPII)

10.10 Karmelitanki bose w dobie zaborów i w Polsce odrodzonej (1772-1939) – o. dr Piotr Neumann OCD (UAM)

10.30 Z kart najnowszej historii karmelitanek bosych w Polsce (od roku 1939). Czas próby i dynamizmu fundacyjnego – o. dr Arkadiusz Smagacz OCD (KUL)